piątek, grudnia 15, 2006

Katalogi Stron a Pozycjonowanie

Przede wszystkim witam po dłuuugiej przerwie. Wiele czasu minęło, ale i wiele się nauczyłem. Zdobyłem nowe doświadczenia, którymi od teraz systematycznie będę się dzielił w tym miejscu. Do dzieła...

Na wielu strona, blogach i forach dyskusyjnych jest mowa, że katalogi, w szczególności katalogi na skrypcie qlweb są mało pomocne przy pozycjonowaniu stron. Osobiście nie mogę się z tym zgodzić, chociaż...
Skrypt QlWeb jest niezwykle prosty, tak w instalacji jak i późniejszym administrowaniu. Prosty, ale administracja katalogiem, zwłaszcza kiedy posiada się ich kilkanaście czy kilkadziesiąt, bardzo czasochłonna. W konsekwencji sprowadza się do do takiej sytuacji, że nawet początkowo moderowane katalogi pozostawia się same sobie.
Niby skrypt posiada filtr antyspamowy, ale sprowadza się to do automatycznego odrzucania stron zawierających określone wyrazy. Filtr nie jest doskonały z kilku powodów. Do kilku nie mogłem dodać strony ze słowem "dowcipy". Komunikat głosił, że wpis zawiera zabronione słowo - ostatnie cztery litery słowa "dowcipy".
Nie ma możliwości by zapobiec dodawania stron do niewłaściwych kategorii. Taki niemoderowany katalog po pewnym czasie staje się śmietnikiem. Jeden wielki misz-masz. Biznes z sms'ami, a opisy gg z marketingiem internetowym.
Niepodważalnie linki ze stron o konkretnej, tematycznej treści mają o wiele większe znaczenie niż linki ze stron o innej tematyce niż strona do której linkujemy. Taki "śmietnik", nawet w jednej kategorii nie zawiera unikalnej, skonkretyzowanej treści - tym samym wartość linków jest dużo niższa.

Inaczej jest z katalogami moderowanymi, w których moderatorzy pilnują by strony były dodawane do odpowiednich kategorii. Linki z takich katalogów są dosyć mocne. Samo katalogowanie wystarcza, by wypozycjonować stronę na mniej popularne frazy.
Warto jest poświęcić więcej czasu na opis strony, dlatego że link pojawia się także na stronie "szczegóły". Im większy stosunek treści do linków wychodzących tym lepiej. Zastąpienie jednego zdania opisu trzema, zwiększamy ten współczynnik aż 3-krotnie.

Reasumując. Katalogowanie z całą pewnością wspomaga pozycjonowanie stron w wyszukiwarkach. Zadbać należy tylko o to, by przede wszystkim dodawać strony do katalogów moderowanych. Dobrze sprawdza się "mieszanie", czyli codziennie dodawać i do dobrych katalogów i do śmietników - wtedy w czasie rozkładamy przyrost linków z dobrych katalogów.


Oczywiście samo katalogowanie nie wystarczy, by wybić się na trudniejsze frazy. Nie mniej jednak parę linków z katalogów pomoże, choć trochę w osiągnięciu najwyższych pozycji.

Na marginesie - ostatnio nawet Interia.pl rozpoczęła katalogowanie wszystkich swoich subdomen :)

Brak komentarzy: